7 sposobów na walkę z chorobą lokomocyjną
Choroba lokomocyjna, zwana także kinetozą, to uporczywość, która może zepsuć nawet najbardziej przyjemną podróż. Cierpią na nią głównie dzieci, a środkiem transportu, w którym najbardziej może im doskwierać, jest autokar, ze względu na długie dystanse. Na szczęście znamy sposoby walki z tą przypadłością! Sprawdź siedem patentów na walkę z chorobą lokomocyjną i ciesz się każdą wycieczką autokarową!
1) Miejsce w autokarze
Wybór miejsca w autokarze jest szczególnie ważny w przypadku cierpiących na chorobę lokomocyjną. Podstawą jest, by zajmować miejsca z przodu pojazdu, tak aby widzieć wzniesienia i zakręty. Umożliwi nam to także patrzenie na horyzont, który jest najbardziej stałym punktem krajobrazu. Mając chorobę lokomocyjną, powinniśmy unikać spoglądania na blisko położone obiekty, takie jak drzewa lub słupy. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest siedzenie jak najdalej od osi kół, ponieważ to właśnie oś jest miejscem podatnym na ewentualne wstrząsy. Wstrząsy są zależne także od samego pojazdu, więc warto wybierać nowoczesne i absolutnie sprawne autokary.
2) Powietrze
Jednym z najważniejszych elementów w walce z chorobą lokomocyjną jest zapewnienie dostępu do przepływu powietrza. Najlepiej, gdy na twarz ustawimy sobie nawiew lub uchylimy lekko okno. Dobrze, gdy usuniemy z pojazdu wszelkie intensywnie pachnące specyfiki takie jak choinki samochodowe lub urządzenia z aromatami. Jeśli to możliwe powinniśmy także, zapytać naszego przewoźnika autokarowego o przerwy w podróży z możliwością dotlenienia organizmu.
3) Mięta
Gdy Ty lub dziecko cierpicie na łagodną formę choroby lokomocyjnej, świetnym sposobem na zwalczenie jej objawów będą cukierki miętowe lub guma do żucia. Zwolennicy naturalnych sposobów polecają także wypicie herbatki miętowej przed podróżą autokarową. Warto zatem zadbać o to, by autokar miał dostęp do toalety.
4) Imbir
Imbir to naturalny lek w walce z chorobą lokomocyjną. Dzięki swoim właściwościom przeciwwymiotnym był stosowany już wieki temu. Ze sproszkowanego korzenia imbiru, ciepłej wody i miodu możemy przygotować leczniczy napój. Na mdłości świetnie sprawdzi się także herbatka imbirowa, ciasteczka lub cukierki dostępne w większości sklepów.
5) Lekkie posiłki
Przed podróżą autokarową powinniśmy zjeść lekki posiłek. Nie powinno się podróżować autokarem ani z pustym żołądkiem, ani gdy jesteśmy przejedzeni. W trakcie jazdy także powinniśmy unikać tłustych, ciężkostrawnych przekąsek oraz napojów gazowanych. Do picia, zamiast słodkich soków, zaleca się wybranie wody niegazowanej.
6) Akupresura
Chorobę lokomocyjną można także pokonać nieco mniej konwencjonalną metodą, jaką jest akupresura. Metoda ta polega na przyklejeniu plastra 7 cm powyżej nadgarstka, który będzie uciskał specjalny punkt. Wystarczy, że nakleimy taki plaster 15 minut przed podróżą autokarową. W aptece są także dostępne opaski, które działają na podobnej zasadzie.
7) Leki
Jeśli naturalne sposoby zawodzą, warto postawić na sprawdzone rozwiązanie, jakim są leki przeciwhistaminowe. Obecnie w aptekach mamy ogromny wybór, od tych na receptę, po te szeroko dostępne. Zwykle leki zażywa się godzinę przed podróżą.
Jeśli mimo powyższych porad obawiasz się podróży z dzieckiem cierpiącym na chorobę lokomocyjną i masz wątpliwości, skorzystaj z dodatkowej rady: wybierz przewoźnika, który ma dobre opinie, wykazuje się empatią i zatrudnia sprawdzonych kierowców. Wyrozumiały kierowca pomoże przykładowo doradzić właściwe miejsce w autokarze, a w przypadku niespodziewanych sytuacji będzie wiedział, co robić i jak pomóc.